Přehřátí postihuje i zvířata

Rychlý nástup letního počasí s tropickými teplotami znamená pro řadu majitelů psů, koček i dalších domácích mazlíčků výzvu k cestě k vodě, na chatu či za přáteli. Přestože již o tom byla napsána řada článků, je s ohledem na stále se opakující případy z ordinací veterinárních lékařů nutno připomenout, že i zvířatům hrozí přehřátí, které může skončit i smrtí.

„Vždyť jsem si odskočila jen nakoupit“, tvrdila majitelka psa ponechaného v autě strážníkům přivolaným všímavým kolemjdoucím. Auto však funguje jako skleník a ani pootevřená okénka tomu nijak nezabrání. Odstavení auta do stínů růst teploty také nijak výrazně nezmírní. Horké počasí i bez dopadajících slunečních paprsků vyvolá skleníkový efekt, který má za následek rozpálení všech povrchů a extrémní nárůst teploty překračující až 70 °C.

Tuto skutečnost si neuvědomují mnohdy ani ti, kteří by odborné znalosti postrádat neměli, jak naznačuje případ úhynu služebního policejního psa na Vysočině.  Německého ovčáka Alexe, jak informovala mainstreamová média, nechal policista v tropických vedrech v autě jen s mírně pootevřenými okénky více než dvě hodiny. I přes zásah svědků se psa zachránit nepodařilo. Policista je tak podezřelý z týrání zvířete, za což mu hrozí až tři roky vězení. Případ aktuálně řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Tělesná teplota a její regulace

Savci, včetně lidí, a ptáci se označují jako homoiotermní, tedy se stálou tělesnou teplotou. Tělesné funkce spojené s chemickými reakcemi v těle jsou závislé na teplotě. Běžné rozpětí tělesné teploty psů je 37,9-39,5 °C, koček 38,1-39,2 °C. Za účelem udržení tělesné teploty v optimálním rozsahu mají savci i ptáci vyvinutou řadu termoregulačních systémů. Tyto systémy však jsou u jednotlivých druhů odlišné, a tak majitel zvířete nemůže usuzovat, že když se necítí špatně on, zvíře netrpí.

Významným faktorem ochlazování je ztráta tepla odpařováním neboli evaporací. Lidem pomáhá k ochlazení ve velké míře pocení. U domácích zvířat je však výskyt ekrinních žláz vzácný. Psi a kočky mají tyto žlázy pouze na prstních polštářcích. Pro termoregulaci tak nemají žádný praktický význam, pouze zvlhčují povrch polštářků a zlepšují jejich přilnavost při pohybu.

Zvířata se tak zpravidla zbavují vody za účelem ochlazení, zrychleným dýcháním (termická polypnoe), kdy je voda obsažena v zahřátém vydechovaném vzduchu. Neúčinnější a nejviditelnější je to u psů. Zde je proto nutné upozornit majitele psů na výběr vhodného košíku, pokud jsou například při cestování veřejnou dopravou povinni ho použít. Tomuto tématu se budeme věnovat detailněji v samostatném článku. Podstatou však je, aby pes mohl bez problému dostatečně otevřít tlamu a dýchat.

Příčinou hypertermie však nemusí být pouze ponechání zvířete v uzavřeném prostoru, ale obecně i vysoká teplota vzduchu, nadměrné sluneční záření, nedostatečný příjem pitné vody, jakož i nadměrná fyzická aktivita za teplého počasí.

Příznaky hypertermie (přehřátí, úpalu, úžehu)

 • velmi rychlé povrchové dýchání
 • suchý a horký čenich, suché sliznice, červené dásně a jazyk
 • odmítání pohybu, dezorientace, nervozita
 • zvýšená tepová frekvence
 • zvýšená tělesná teplota

Pokud takovýto stav není ihned řešen, následuje stupor (absence spontánního pohybu, ztuhlost, zrak upřený do neurčita) a koma.

Jak bezpečně a účinně zchladit přehřáté zvíře

Mezi základní kroky, které může každý majitel zvířete ihned sám realizovat, patří:

 • okamžité omezení aktivity
 • umístění na chladnější, stinné místo s dostatečným prouděním vzduchu, které je možné doplnit ovíváním
 • nabídnutí chladné pitné vody
 • u psů otřít ručníkem namočeným v chladné vodě břicho a slabiny, případně na chvíli namočit tlapky do chladné vody
 • v případě přetrvávání problému je nutné navštívit bezodkladně veterinárního lékaře

Neochlazovat prudce, nepoužívat ledovou vodu!

Pokud organismu je teplo a hrozí přehřátí, rozšíří se jeho drobné periferní cévy, aby byly schopné pojmout více krve, která se tím na povrchu těla lépe ochladí. Pokud bychom zvíře namočili do ledové vody, dojde k okamžitému stažení těchto cév a účinné chlazení tím není možné. Dojde k přetížení oběhového systému, následovaného šokek, případně i náhlým úmrtím.

Prevence aneb jak předejít přehřátí

 • v teplých dne neponechávat zvíře v autě
 • pokud je zvíře v uzavřeném prostoru (myšlen je byt), zajistit dostatečnou cirkulace vzduchu
  a průběžně kontrolovat teplotu prostředí
 • nezanechávat zvíře na přímém slunci
 • volit aktivity přiměřené počasí
 • v případě potřeby ochlazovat zvíře chladící dečkou či oblečkem
 • zajistit nepřetržitý přístup k pitné vodě, ideálně chladné

Zdroje:

BRUCHIM, Yaron; HOROWITZ, Michal; AROCH, Itamar. Pathophysiology of heatstroke in dogs–revisited. Temperature, 2017, 4.4: 356-370.

FLOURNOY, W. Shannon; MACINTIRE, Douglass K.; WOHL, James S. Heatstroke in dogs: clinical signs, treatment, prognosis, and prevention. Compendium, 2003, 25.6: 422-431.

REECE, William O. Fyziologie a funkční anatomie domácích zvířat-2., rozšířené vydání. Grada Publishing as, 2011.

29/06/2022

Autor: Bc. Ondřej Cvejn
Epilepsie u psů

Epilepsie u psů

Toto poměrně rozšířené onemocnění se může vyskytnout u psů různých plemen a věkových skupin, ačkoliv některá plemena jsou náchylnější k výskytu epilepsie než jiná. Epileptické záchvaty mohou být pro majitele i psa náročné a vyžadují odbornou veterinární péči....

číst více
Taxis, sport nebo týrání?

Taxis, sport nebo týrání?

Velký Taxisův příkop, neboli Taxis, čtvrtá překážka Velké pardubické, je znám nejen příznivcům dostihovému sportu, ale s ohledem na vysoký počet fatálních zranění a úhynů špičkových dostihových koní, i široké veřejnosti. Nejinak tomu bylo i v letošním 133....

číst více
Zdravé štěně

Zdravé štěně

Značná část zájemců o pořízení psa v dnešní době již zvažuje výběr plemene s ohledem na společné soužití, kdy posuzuje svůj životní styl a aktivity s potřebami a zájmy jedinců daného plemene. Smyslem takového výběru je zpravidla společné, dlouhé, spokojené soužití....

číst více
Kanada zakázala testování kosmetiky na zvířatech

Kanada zakázala testování kosmetiky na zvířatech

Jak informuje zpravodajský server CNN, Kanada se oficiálně připojila k dalším více než 40 státům, které zakazují testování kosmetiky na zvířatech. „Ochrana zvířat před utrpením a smrtí v důsledku testování kosmetiky je něco, o co žádalo spoustu Kanaďanů a co můžeme...

číst více
Ochrana před útoky žraloků

Ochrana před útoky žraloků

Je tu sezóna letních dovolených, a tak se opět v tuzemských médiích objevují zprávy o napadení pokojně se koupajících turistů žralokem. Souhrnná celosvětová statistika sice neexistuje, ale na základě studia dostupných zdrojů stávající stav nelze za stoupající trend...

číst více
Vlčí smečky na Šumavě

Vlčí smečky na Šumavě

Vlkům se na Šumavě daří, rozmnožují se, zvyšuje se počet jejich teritorií,  a jak dokládá cílený monitoring, nejsou hrozbou pro hospodářská zvířata. Návrat vlků Před šesti lety bylo v oblasti centrální Šumavy potvrzeno první vlčí teritorium, nazvané podle této...

číst více
Vzteklina na Slovensku po 7 letech

Vzteklina na Slovensku po 7 letech

Během října a listopadu by zaznamenán výskyt vztekliny v několika evropských zemích včetně sousedního Slovenska. Nákaza se objevila také ve Francii, Maďarsku, Rumunsku a Moldavsku, jak informovala Státní veterinární správa. Česká republika je od roku 2004 mezinárodně...

číst více

Poradna

Ptáte se...

 • Co je považováno za týrání zvířat?
 • Je možné doma chovat medvěda?
 • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
 • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
 • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
 • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři