Minulý článek byl věnován hypertermii u zvířat. Nyní se zaměříme na téma, které s hypertermií úzce souvisí, a to na náhubky pro psy. Velmi aktuální téma nyní během horkých letních dnů, avšak dbát na správnou velikost i typ náhubku by mělo být pravidlem v kterémkoliv ročním období. Používání nevhodného náhubku je podceňované riziko, které spousta majitelů natolik neřeší.
Pokud je pes naučen na nošení náhubku, velmi to pak zjednoduší např. cestování nebo veterinární ošetření. Psí náhubky jsou často spojovány s agresivitou psa, nicméně náhubek se dá velmi dobře využít pro bezpečnost lidí i ostatních psů, nebo v případě, že máte psa, který sní vše, co mu přijde pod čumák. Pokud je náhubek vybrán správně, psa téměř neomezuje a může s ním fungovat neustále. Pokud ale psovi neposkytnete správnou velikost náhubku, nebude to pro něj nic příjemného a ztíží se vám tak celý trénink nošení náhubku, a o komfortu psa nemluvě.
Jak by měl správný náhubek vypadat
Náhubek vybírejte dostatečně prostorný. Je potřeba, aby pes mohl doširoka otevřít tlamu, vysunout jazyk a tímto způsobem se tak ochlazovat. Náhubek by psa neměl tlačit ze stran čelisti ani zepředu čumáku. Řemínek za ušima by měl být dostatečně dlouhý a psa netlačit ani na těchto místech. Pes by měl být schopný se s náhubkem napít, zívnout si.
Základní typy náhubků
Košíkový náhubek – nejčastěji z plastu, kovu či kůže
Kovový náhubek – je pevný, dobře omyvatelný, v létě však může být horký, a naopak v zimě se kvůli němu můžou tvořit omrzliny, kvůli tvrdosti náhubku vás pes může bolestivě udeřit, hůře skladný
Plastový náhubek – je lehčí než náhubek kovový, takže psovi pohodlnější, dobře omyvatelný, hůře skladný
Kožený náhubek – často zároveň fixační, pes má omezenou schopnost otevřít tlamu, také nebývá dostatečně vzdušný
Nylonový náhubek – velice dobře skladný, lehký, pohodlný pro psa, hůře omyvatelný, není pevný, nicméně funkci náhubku plní
Proč je důležité vybrat správnou velikost náhubku
Jde nám především o komfort psa, ale zároveň chceme, aby byla splněna funkce náhubku. Proto je důležité vybrat správnou velikost. Nejlepší je zajít si náhubek vyzkoušet se psem přímo do prodejny chovatelských potřeb. Koupí z internetu riskujete, že náhubek psovi nebude sedět a bude nutná výměna. Náhubek by psovi neměl padat, ani by si ho pes neměl být schopný sám sundat. Naopak je ale nutné, aby měl pes možnost otevřít tlamu a volně dýchat = ochlazovat se. Pokud psovi pořídíte malý náhubek, hrozí riziko hypertermie, jelikož nebude mít možnost volně otevřít tlamu a ventilovat. Je potřeba myslet také na komfort, takže je zcela v pořádku vybrat o pár čísel větší náhubek, který např. do MHD splní podmínky přepravy, pes si náhubek nesejme, zároveň s ním bude mít dostatek prostoru na otevření tlamy, vysunutí jazyka, zívnutí si. Tím, že poskytneme psovi vyšší komfort správnou, nebo větší velikostí náhubku, eliminujeme snahu psa si nepohodlný náhubek neustále sundávat, což nebude nic příjemného ani pro nás.
Čím rozhodně standardní náhubek nenahrazovat
Výcvikové ohlávky – zákonem se nepovažuje za náhubek, jde spíše o výcvikovou pomůcku např. při učení chůze na vodítku, netahání na vodítku
Fixační náhubky – tento typ náhubku je určen primárně pro veterinární ošetření, kdy je žádoucí stáhnout psovi tlamu, aby nedošlo ke zranění ošetřující osoby. Tyto náhubky jsou však zcela nevhodné pro běžné používání.
Zdroje:
ANDRESS, Miranda; GOODNIGHT, Michelle E. Heatstroke in a military working dog. US Army Medical Department Journal, 2013.
GORDON, Lori E. Hyperthermia and Heatstroke in the Working Canine. 2017.
HALL, Emily J.; CARTER, Anne J.; O’NEILL, Dan G. Dogs don’t die just in hot cars—exertional heat-related illness (Heatstroke) is a greater threat to UK dogs. Animals, 2020, 10.8: 1324.
STERN, Adam. Canine environmental hyperthermia: a case series. Journal of Veterinary Medical Science, 2019, 81.2: 190-192.