Jaro je tu a s ním i zvýšená aktivita klíšťat, což může být pro majitele psů, ale i dalších domácích zvířat, zdrojem obav. Klíšťata jsou nejen nepříjemná, ale mohou být i přenašeči vážných onemocnění. V tomto článku se dozvíte, jak chránit svého psa před klíšťaty jaká rizika mohou představovat a jak je správně odstranit.
Kdy a kde jsou klíšťata nejaktivnější?
Klíšťata se nejčastěji vyskytují v místech s vysokou vegetací, v lesích, křovinách, ale i ve městských parcích a zahradách. Aktivita klíšťat je nejvyšší během teplejších měsíců, typicky od jara do podzimu. Zvýšená aktivita začíná již v březnu a může trvat až do listopadu, závisle na teplotních podmínkách. Klíšťata jsou obzvláště aktivní v teplotách nad 7 °C, což je pro ně ideální pro lov hostitelů. Vyhovuje jim vlhké a teplé počasí. Po deštivých dnech nebo v oblastech s vysokou vlhkostí je pravděpodobnější, že se setkáte s klíšťaty. Naopak, během suchých a horkých období může jejich aktivita dočasně klesnout, ale stále je nutné být na pozoru, protože se mohou skrývat ve stínu a ve vlhkém podrostu.
Klíšťata jako přenašeči onemocnění
Klíšťata mohou být přenašeči několika závažných onemocnění, jako je lymská borelióza, anaplasmóza, babesióza nebo ehrlichióza. Tyto nemoci se mohou projevit horečkou, letargií, ztrátou chuti k jídlu, zvětšenými lymfatickými uzlinami a dalšími symptomy. V případě jakýchkoliv podezření na onemocnění je nutné co nejdříve navštívit veterinárního lékaře.
Jak ochránit svého psa?
Existuje několik způsobů, jak psa preventivně chránit před klíšťaty, mezi které patří prostředky volně dostupné, ale i k dostání ve veterinární ordinaci.
- Antiparazitní obojky: Obojky impregnované insekticidy mohou zabránit klíšťatům v přisátí a jsou účinné několik měsíců.
- Kapky na kůži (spot-on): Kapky se aplikují nejčastěji na kůži za krkem psa. Tyto kapky obvykle působí několik týdnů. Časté koupání psa může jejich účinnost snižovat.
- Antiparazitární tablety: Tablety poskytují ochranu proti klíšťatům a dalším parazitům, jako jsou blechy nebo dokonce srdeční červi. Jsou účinné po dobu jednoho až tří měsíců. Použití tablet by mělo být konzultováno s veterinárním lékařem.
- Spreje a šampony: Tyto produkty mohou poskytnout krátkodobou ochranu a jsou ideální před procházkou v rizikových oblastech.
Správný postup odstranění přisátého klíštěte
- Použijte pinzetu nebo speciální kleště na klíšťata.
- Chyťte klíště co nejblíže u pokožky.
- Jemně, ale pevně vytáhněte klíště ven, ale pozor – vyvarujte se jeho rozmáčknutí!
- Ranku po kousnutí klíštětem vydesinfikujte.
- Klíště zlikvidujte (např. alkoholem nebo spálením) a vydesinfikujte používanou pinzetu.
Ochrana vašeho psa před klíšťaty by měla být prioritou, zejména v období jejich největší aktivity. O možných prostředcích k prevenci jejich přisátí na psa se můžete poradit s veterinárním lékařem.
V případě, že budete na psovi pozorovat, jakkoliv podezřele zhoršený zdravotní stav, okamžitě vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. Již menší zájem o oblíbené aktivity, větší únava či snížený příjem potravy, může značit závažný problém. Při návštěvě veterinární ordinace pak určitě nezapomeňte sdělit lékaři, jaká místa jste se psem v posledním týdnu navštívili, neboť i to může upozornit na možný kontakt s infikovaným klíštětem.
Zdroje:
Shaw, S.E., Day, M.J., Birtles, R.J. and Breitschwerdt, E.B., 2001. Tick-borne infectious diseases of dogs. Trends in parasitology, 17(2), 74-80.
Ribeiro, H.S., Pereira, D.F.S., Melo-Junior, O., da Silveira Mariano, R.M., Leite, J.C., da Silva, A.V., de Oliveira, D.S., Gonçalves, A.A.M., Lair, D.F., dos Santos Soares, I. and Santos, T.A.P., 2021. Vaccine approaches applied to controlling dog ticks. Ticks and Tick-borne Diseases, 12(3), 101631.
Gray, J., Dantas-Torres, F., Estrada-Peña, A. and Levin, M., 2013. Systematics and ecology of the brown dog tick, Rhipicephalus sanguineus. Ticks and tick-borne diseases, 4(3), 171-180.