Spravedlnost není vždy slepá

Spravedlnost bývá slepá, dalo by se říct v mnoha případech souvisejících s týráním zvířat. Jinak tomu naštěstí bylo u Krajského soudu v Ústní nad Labem, který poslal na konci listopadu jednatele a ředitele farmy v Krušných horách, kde uhynuly stovky krav, na pět a sedm let do vězení.

Na farmě Ekochov CMN v Měděnci na Chomutovsku, kde oba odsouzení působili, uhynulo od ledna 2021 do jara 2022 nejméně 300 kusů dobytka. Již v uvedeném období Státní veterinární správa uložila firmě Ekochov CMN souhrnnou pokutu ve výši 300 000 Kč za neposkytnutí záznamů o léčení, za opětovné podávání závadného krmiva, nepředvedení telat ke kontrolám a nepřevedení zvířat do ústřední evidence.

Do tohoto chovu se v obavě z nákazy vypravili inspektoři poté, co bylo evidování nezvykle mnoho mrtvých krav v kafilerii v Podbořanech. Namísto toho objevili vyhublý dobytek, který živořil v naprosto nevhodných podmínkách.  Zjistili, že krávy měly přerostlé paznehty, nezhojené rány, byly podvyživené, telata oklovávali krkavci.

Vina obžalovaných a farmy byla, jak uvedla ČTK, podle předsedy senátu Ondřeje Peřicha bez pochybností prokázána, o skutcích vypovídají především pitevní protokoly. V nich je popsáno, že zvířata trpěla, neměla dostatek krmiva, přístup k vodě, nebyla jim poskytnuta potřebná péče po porodu. Uhynuly i krávy s telaty v porodních cestách. “Chovali zvířata v nevhodných podmínkách za účelem obchodu, a tím ohrožovali jejich život, neboť jim způsobovali značné útrapy, tímto jednáním způsobili smrt většího počtu zvířat,” uvedl Peřich. “Doba, po kterou se děla nepravost, je dlouhá,” zdůraznil Peřich.

Souběžně s trestem odnětí svobody uložil soud oběma mužům zákaz chovu zvířat po dobu deseti let a firma, jež patří odsouzenému jednateli, má zaplatit pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle zjištění Českého rozhlasu jsou na farmě zvířata stále chována, ale jak vyplývá z protokolu kontroly veterinární správy provedené na konci letošního října, který ve čtvrtek zazněl u soudu, vše je v pořádku.

Jak bylo již v úvodu uvedeno, v oblasti ochrany zvířat bývá spravedlnost často slepá. Naštěstí takto uzavřené případy dávají naději na zlepšení této situace, a tudíž i zlepšení welfare chovaných zvířat.

Zdroje:

Soud poslal dva muže do vězení za úhyn skotu v nevhodných podmínkách. ČTK [online]. 2023-11-23. [cit. 2023-11-29]. dostupné online

Ředitele a jednatele farmy poslal soud do vězení za týrání krav.  iROZHLAS [online]. 2023-11-23. [cit. 2023-11-29]. dostupné online

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

05/12/2023

Autor: Mgr. Ondřej Cvejn

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři