Taxis, sport nebo týrání?

Velký Taxisův příkop, neboli Taxis, čtvrtá překážka Velké pardubické, je znám nejen příznivcům dostihovému sportu, ale s ohledem na vysoký počet fatálních zranění a úhynů špičkových dostihových koní, i široké veřejnosti.

Nejinak tomu bylo i v letošním 133. ročníku. Letos se obětí této překážky, která podle určitých zdrojů vznikla pro pobavení či z rozmaru šlechticů, stal devítiletý ryzák Stuke s žokejem Benoitem Claudicem. Dopad po přeskoku živého plotu nezvládl a tvrdě narazil na hranu příkopu. Podle dostupných informací si zlomil vaz.

Vážné zranění si přivodil i žokej Martin Liška jedeoucí na koni Argano, který musel být podle iSport na místě oživován. V letošním ročníku skončilo závod v karambolu na Taxisu osm koní z dvaceti startujících. I přes určité úpravy provedené na této překážce v minulosti, se stále jedná o nemilosrdného zabijáka, nejen sportovních nadějí, ale i životů. Pokus o překonání této překážky již stál život minimálně 26 koní. Podle některých zdrojů je toto číslo ještě vyšší.

Kde bere někdo tu zvrácenou odvahu vystavovat takovému riziku nevinná zvířata?

„Ti chlapi vědí, do čeho jdou, ať si zpřelámou, co chtějí. Kde ale, k čertu, bere někdo tu zvrácenou odvahu vystavovat takovému riziku nevinná zvířata? Asi dostanu vynadáno, ale podle mě je to odsouzeníhodné týrání,“ napsal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na sociální síť X. Názory v tomto duchu v mediálním prostoru a na sociálních sítích jednoznačně převládají nad názory zastánců této překážky.

Není to týrání?

Názor exministra Kalouska je určitě k zamyšlení. Zákon na ochranu zvířat proti týrání hned v prvním bodu paragrafu 4 ustanovuje, že za týrání se považuje nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly.  A hned podle následujícího paragrafu je popis, vyobrazení nebo audiovizuální záznam takovéhoto počínání považován za propagaci týrání.

Jistěže k úhynu sportovního koně, ale i úmrtí sportovce může při sportovním výkonů dojít z mnoha příčin, v tomto případě však jedna konkrétní překážka, Taxis, má příčinnou souvislost se ztrátou života minimálně 26 koní. Z pohledu welfare pak lze jen spekulovat o následcích, které si z pokusu o její překonání odnesly desítky dalších koní. Žokejové nejspíše také, ale ti, jak příhodně shrnul Miroslav Kalousek, vědí do čeho jdou.

Podstatné pro řešení problému jménem Taxis je, aby nezůstalo jen u několika reportáží a článků. Pokud ani poslední úprava této překážky nepřispěla k její vyšší bezpečnosti pro koně a jezdce, je nezbytné uvažovat o její výraznější změně či úplném vyřazení. Pokud nedojde k nápravě z rozhodnutí provozovatele pardubického závodiště, společnosti Dostihový spolek, pak je nasnadě pokusit se v zájmu koní využít příslušná ustanovení zákonu na ochranu zvířat proti týrání.

Zdroje:

Smrt koně na Taxisu, vážně zraněný žokej. Stuke vybočil a přišla pohroma. iSport.cz [online]. 2023-10-08. [cit. 2023-10-10]. dostupné online

Velká pardubická přinesla hrůzný karambol na Taxisu. Zvítězil favorizovaný Sacamiro. CNN Prima News [online]. 2023-10-08. [cit. 2023-10-10]. dostupné online

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání

11/10/2023

Autor: Mgr. Ondřej Cvejn

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři