V Česku byla u netopýra večerního odchyceného v Ostravě diagnostikována vzteklina typu EBLV-1. Při odchytu byl poraněn zoolog, který odchyt netopýra ve viditelně špatném stavu prováděl.
Na událost spojenou s odchytem netopýra a poraněním zoologa upozornil server Tn.cz. V rámci své zprávy dále uvedl, že pracovník odchytové služby byl přivolán skupinkou lidí, kteří dezorientované zvíře ve špatném stavu objevili v Nádražní ulici v centru Ostravy. Při odchytu byl však zoolog provádějící odchyt netopýrem poraněn.
S ohledem na zdravotní stav byl netopýr večerní následně utracen a zvíře předáno k patologickému vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Laboratoř následně potvrdila u tohoto jedince nakažení virem EBLV 1 (European Bat Lyssavirus typu 1). Vzorek byl odeslán k potvrzení ještě do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze, revize výsledku se však neočekává. Poraněný zoolog podstoupil preventivní očkování a byl mu podán imunoglobulin, uvedla pro server TN.cz primářka Kliniky infekčního lékařství z Fakultní nemocnice Ostrava Lenka Petrošová.
Česko zůstává označeno za vztekliny prosté
Česká republika je označována jako země vztekliny prostá od roku 2004. Tento status byl udělen poté, co se podařilo dosáhnout dlouhodobé eradikace vztekliny mezi domácími i volně žijícími zvířaty, zejména díky úspěšným očkovacím programům a kontrolním opatřením. Významně tomu přispívá i povinnost chovatelů pravidelně očkovat psy, a také lišky a jezevce držené v zajetí. Status země vztekliny prosté se nezmění ani po tomto nálezu.
V některých evropských zemích se na rozdíl od ČR vzteklina však nadále vyskytuje. Několik pozitivních případů ročně je hlášeno z Polska, Maďarska a Rumunska. Rizikovou zemí je dlouhodobě Turecko, kde jsou pozitivní nálezy hlášeny pravidelně a prakticky z celého území.
European Bat Lyssavirus 1 (EBLV-1)
Již v 2015 byl v ČR diagnostikován jeden pozitivní případ vztekliny u netopýra večerního. Vzteklina netopýrů je považována za specifickou variantu nákazy (EBLV 1 nebo EBLV 2, nikoliv RABV). V rámci pravidel stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Světovou organizací pro zdraví zvířat (WOAH) je náhodný výskyt vztekliny způsobený European Bat Lyssavirus 1 (EBLV-1) u netopýrů posuzován odlišně než vzteklina u domácích zvířat, jako jsou psi.
Přítomnost EBLV-1 u netopýrů automaticky nezpůsobuje ztrátu statusu vztekliny prosté země. Pokud je přenos vztekliny omezen na netopýry a nedochází k šíření na lidi nebo domácí zvířata, země může nadále udržet status vztekliny prosté. Například ve Velké Británii, kde byly zaznamenány případy EBLV-1 u netopýrů, je země stále považována za vztekliny prostou, protože neexistují důkazy o přenosu na lidi či domácí zvířata.
I když výskyt EBLV-1 u netopýrů představuje riziko, je považován za méně významný pro veřejné zdraví ve srovnání s klasickou vzteklinou přenášenou psy. Doporučuje se, aby lidé, kteří pracují s netopýry, byli očkováni proti vzteklině a aby byla přijata preventivní opatření k minimalizaci kontaktu mezi netopýry a lidmi či domácími zvířaty. Země s výskytem EBLV-1 u netopýrů jsou povinny sledovat populaci netopýrů a hlásit případy nákaz.
Zdroje:
TN.cz. Netopýr, který kousl muže v Ostravě, měl vzteklinu, potvrdilo to vyšetření. TN.cz. 19. července 2023. Dostupné z: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/567562-netopyr-ktery-kousl-muze-v-ostrave-mel-vzteklinu-potvrdilo-to-vysetreni
WHO Expert Consultation on Rabies: WHO TRS N°931. First report. Geneva: World Health Organization, 2005. ISBN 92 4 120931 3. Dostupné z: https://www.who.int/publications/i/item/WHO-TRS-931.
World Organization for Animal Health (OIE). Rabies. Dostupné z https://www.oie.int/en/animal-health-in-the-world/rabies-portal/.
Státní veterinární správa ČR. Zpráva o výskytu vztekliny. Dostupné z: https://www.svscr.cz/vztekline-prosta-cr
Ministerstvo zemědělství ČR. Eradikace vztekliny v ČR. Dostupné z: https://www.eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/vzteklina.html