Povinné kamery na španělských jatkách, zavedou se i v Česku?

Španělská vláda schválila povinné bezpečnostní kamery na jatkách. Bude tak první zemí v Evropské unii. V tomto kroku následuje Velkou Británii, Izrael či Skotsko. Cílem je zabránění špatnému zacházení se zvířaty a neplnění hygienických podmínek. Nově teď musí provozovatelé jatek zřídit kamery a záznamy uchovávat po dobu 30 dnů. Inspiruje se v tomto kroku i Česko?

V posledních letech mnoho organizací kritizovalo špatné zacházení se zvířaty, či neplnění hygienických norem na některých španělských jatkách, včetně sdružení Equalia, které doložilo videozáznamy ze skryté kamery. 

Nové vládní nařízení ukládá povinnost nejen zřídit kamery v místnosti se zvířaty, ale také uchovávat záznamy po dobu 30 dnů a ty dle potřeby předložit případné inspekci. Tato lhůta odpovídá pracovnímu právu a vychází ze zákona o ochraně osobních údajů. Jestliže dojde k porušení pravidel, může se lhůta prodloužit.

Na instalaci mají majitelé menších podniků 2 roky, větším podnikům byla udělena lhůta 12 měsíců od publikace nařízení v oficiálním větstníku.

Inspiruje se Česko tímto krokem také?

V České republice je nyní k září 2022 338 stanic technické kontroly (STK). V minulých letech se mluvilo o možnosti mít povinně nainstalovaný kamerový systém na všech STK v ČR. Počet STK se o moc neliší oproti počtu jatek v ČR (cca 340 k září 2022). Nastává tedy myšlenka, že by neměl být problém kamery instalovat i na veškerá jatka. 

Týrání zvířat je protizákonné a instalací kamer by mohla být zvířata chráněna proti špatnému zacházení. Zvířata jsou odkázána na vůli zaměstnanců, jelikož jatka neumožňují exkurze a budovy jsou uzpůsobeny tak, že se do nich nikdo nemá šanci dostat. Kamerové systémy by mohly odradit zaměstnance jatek od špatného a násilného zacházení se zvířaty, podporovaly snahu dodržovat správné postupy a předešly situacím, kdy se ke konzumentům dostane maso z nemocného zvířete (viz situace v Polsku). Spotřebitel by měl vědět, co jí a jakým způsobem zvíře před smrtí žilo. Petice za zavedení kamerových systémů na všech jatkách v ČR požaduje: 

  • živé vysílání na webových stránkách jednotlivých jatek (např. jako společnost Hollandia, která vysílá online každou ze svých činností)

Petici můžete podpořit svým podpisem zde: https://e-petice.cz/petitions/petice-za-zavedeni-kamerovych-systemu-na-vsech-jatkach-v-cr.html

Zdroje:

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ochrana-zvirat-hygienicke-normy-spanelska-vlada.A220823_155241_eko-zahranicni_thee

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-schvalilo-povinne-kamery-na-jatkach-bude-prvni-v-eu-uvedla-vlada

https://pozitivni-zpravy.cz/spanelsko-dela-tecku-za-tyranim-zvirat-na-jatkach/

12/09/2022

Autor: Bc. Tereza Blaťáková

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři