Otravy psů a koček léčivy

Léky, které jsou určeny pro lidskou spotřebu, mohou domácím mazlíčkům způsobit nemalé potíže, a v některých případech i smrt. Z důvodu nedbalosti (ponechání léků na dosažitelném místě) či neznalosti majitelů (podání léků zvířeti majitelem) se však veterinární lékaři s těmito případy neustále setkávají. V tomto článku naleznete lidmi často používaná léčiva, která však nejsou vhodná pro podání zvířatům a další látky, účinky těchto látek a také to, jakými klinickými příznaky se otrava projevuje. Pokud máte u svého zvířete podezření na otravu, je třeba ihned volat veterinárnímu lékaři.

„Všechny látky jsou jedy. Není látka, která by jed nebyla. Rozdíl mezi lékem (neškodnou látkou) a jedem tvoří pouze jeho dávka.“ Paracelsus, lékař a alchymista.

Paracetamol

Léčivá látka s analgetickými a antipyretickými účinky, která je v českých lékárnách volně dostupná k prodeji pod obchodními názvy jako je Paralen, Panadol, Ataralgin apod. U nás je ve veterinární praxi registrován pro léčbu respiračních onemocnění u prasat, ale v mnohých zemích není dostupný pro zvířata vůbec. Vysoká toxicita této látky je u koček a fretek z důvodu nízké aktivity metabolizačního enzymu glukuronyl-S-transferázy. Letální dávka u koček a fretek je 60 mg/kg, což znamená, že podání 1/3 tablety Paralenu 500 je smrtelné. U psů a lidí je letální dávka 100-200 mg/kg. 

Typickým příznakem otravy je tzv. moonface, neboli otok hlavy zvířete, nízká teplota, křeče, slinění, zvracení, ztížené dýchání.

Kočky umírají na udušení z důvodu methemoglobinémie, která je zapříčiněná jejich nízkou kapacitou methemoglobinreduktázy, která má za úkol měnit methemoglobin zpět na hemoglobin. Psi a ostatní umírají do jednoho až dvou dnů na selhání jater.

Jaká je první pomoc? Vyvolat zvracení (do 1-2 hodin po požití), podat aktivní uhlí, vitamín C, B (ochrana jater), případně veterinární lékař poskytne infuzi. Pro otravu paracetamolem existuje antidotum – N-acetylcystein (např. lék ACC).

Pokud však máte podezření na otravu, ihned volejte veterinárnímu lékaři a nechejte léčbu na něm. Může vás zatím přes telefon navést, jak postupovat při první pomoci.

Ibuprofen a další NSAID‘s

Jsou to nesteroidní, protizánětlivá, protirevmatická léčiva. Vyšší míra toxicity je u psů způsobena nízkou aktivitou acetylačních enzymů a u koček a fretek nízkou aktivitou enzymu glukuronyl-S-transferázy.

Letální dávka Ibuprofenu pro psy je 400 mg/kg a u koček a fretek 200 mg/kg. Dalšími zástupci z této skupiny léčiv jsou Ibalgin, Nurofen, Aspirin, Acylpyrin či Voltaren.

Mezi hlavní příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem nebo zvýšená krvácivost. Při otravě těmito léčivy nastává i selhání ledvin.

Léčba spočívá v podání aktivního uhlí, léků na ochranu sliznice gastrointestinálního traktu, infuze k rychlejšímu odstraňování léčiva ven z těla, udržení funkce ledvin. Opět zde platí, že při podezření na otravu je nezbytné volat veterinárnímu lékaři, a ten vás již navede k důležitým krokům pro záchranu vašeho zvířete.

Permetrin

Patří mezi nejoblíbenější antiparazitika (Arpalit) pro psy, u nichž je nízké riziko toxicity. Zvýšené riziko je u malých plemen psů bílé barvy (boloňský psík, maltézský psík) a také u koček a fretek kvůli nízké aktivitě enzymu glukuronyl-S-transferázy. Zde také platí, že kočky jsou ohroženy, byť jen kontaktem se psem ošetřeným takovým přípravkem. Nazýváme to sekundární otravou, která může být způsobena jak přímým kontaktem, tak i sdíleným pelechem, a to minimálně po 48 hodin.

Klinické příznaky se dostaví do 3 hodin po požití a do 72 hodin po kontaktu s kůží. Patří mezi ně třesy, záškuby, křeče, horečka a kožní přecitlivělost.

Prvním krokem léčby je omytí zvířete, případně pokud došlo k požití, tak vyvolání zvracení. Dále aktivní uhlí a diazepam proti křečím. Zase zde platí, že je nutné ihned volat veterinárnímu lékaři, který vám již poradí první kroky záchrany zvířete a nachystá se na váš příjezd.

Zdroje:

Pharm.Dr. Široká Zuzana, Ph.D. Významné toxické a nežádoucí účinky léků u zvířat z pohledu lékárníka. Česká a slovenská farmacie 5/2012 61: 222-228.

Skripta pro posluchače Fakulty veterinární hygieny a ekologie, obor Ochrana zvířat a welfare, přemětu Poruchy zdraví související s otravami zvířat

08/02/2022

Autor: Bc. Tereza Blaťáková
Epilepsie u psů

Epilepsie u psů

Toto poměrně rozšířené onemocnění se může vyskytnout u psů různých plemen a věkových skupin, ačkoliv některá plemena jsou náchylnější k výskytu epilepsie než jiná. Epileptické záchvaty mohou být pro majitele i psa náročné a vyžadují odbornou veterinární péči....

číst více
Taxis, sport nebo týrání?

Taxis, sport nebo týrání?

Velký Taxisův příkop, neboli Taxis, čtvrtá překážka Velké pardubické, je znám nejen příznivcům dostihovému sportu, ale s ohledem na vysoký počet fatálních zranění a úhynů špičkových dostihových koní, i široké veřejnosti. Nejinak tomu bylo i v letošním 133....

číst více
Zdravé štěně

Zdravé štěně

Značná část zájemců o pořízení psa v dnešní době již zvažuje výběr plemene s ohledem na společné soužití, kdy posuzuje svůj životní styl a aktivity s potřebami a zájmy jedinců daného plemene. Smyslem takového výběru je zpravidla společné, dlouhé, spokojené soužití....

číst více
Kanada zakázala testování kosmetiky na zvířatech

Kanada zakázala testování kosmetiky na zvířatech

Jak informuje zpravodajský server CNN, Kanada se oficiálně připojila k dalším více než 40 státům, které zakazují testování kosmetiky na zvířatech. „Ochrana zvířat před utrpením a smrtí v důsledku testování kosmetiky je něco, o co žádalo spoustu Kanaďanů a co můžeme...

číst více
Ochrana před útoky žraloků

Ochrana před útoky žraloků

Je tu sezóna letních dovolených, a tak se opět v tuzemských médiích objevují zprávy o napadení pokojně se koupajících turistů žralokem. Souhrnná celosvětová statistika sice neexistuje, ale na základě studia dostupných zdrojů stávající stav nelze za stoupající trend...

číst více
Vlčí smečky na Šumavě

Vlčí smečky na Šumavě

Vlkům se na Šumavě daří, rozmnožují se, zvyšuje se počet jejich teritorií,  a jak dokládá cílený monitoring, nejsou hrozbou pro hospodářská zvířata. Návrat vlků Před šesti lety bylo v oblasti centrální Šumavy potvrzeno první vlčí teritorium, nazvané podle této...

číst více
Vzteklina na Slovensku po 7 letech

Vzteklina na Slovensku po 7 letech

Během října a listopadu by zaznamenán výskyt vztekliny v několika evropských zemích včetně sousedního Slovenska. Nákaza se objevila také ve Francii, Maďarsku, Rumunsku a Moldavsku, jak informovala Státní veterinární správa. Česká republika je od roku 2004 mezinárodně...

číst více

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři