Nekrmte divoké kachny pečivem!

Krmení kachen na místních rybnících a řekách může být lákavou aktivitou pro rodiny s dětmi. Tradice sdílení starého pečiva s divokými ptáky je však ve skutečnosti více škodlivá než prospěšná. V článku se dočtete, proč by pečivo nemělo být na jídelníčku kachen, a jaké jsou možné zdravější alternativy.

Pečivo je bohaté na sacharidy a sůl, ale chybí mu klíčové živiny potřebné pro zdravý vývoj kachen. Tato “prázdná” strava vede k tomu, že kachny nezískávají důležité vitamíny, minerály a aminokyseliny, které potřebují pro svůj růst a vývoj​​​​. Získají pocit nasycenosti a přitom strádají. Pečivo často obsahuje vysoký podíl soli nebo koření, což kachnám může způsobit zažívací potíže. Nadměrná konzumace může vést k obezitě a nemotivuje kachny k hledání a konzumaci více nutričně bohaté potravy. Kachny tak ztrácí schopnost vyhledání vlastní potravy a spoléhají se pouze na příjem nutričně chudého pečiva.

U takto stravovaných ptáků se také často setkáváme se syndromem andělských křídel neboli angel wings. Jedná se o deformaci kostí a peří na křídlech způsobenou nutričním nedostatkem. U dospělých ptáků je poškození nevratné. Kvůli omezené schopnosti létat může způsobovat problémy s vyhledáváním potravy, a tím v krajních případech způsobit i smrt.

Dopad má házení pečiva do vodních zdrojů i na ekosystém. Zbytky pečiva mohou podporovat růst nežádoucích bakterií, řas a plísní ve vodě, což může mít negativní vliv na místní ekosystém a zdraví kachen. Pečivo přitahuje škůdce, jako jsou potkani, kteří mohou ohrozit hnízda kachen a mláďata​​.

Čím krmit?

Čím tedy kachny krmit místo pečiva? Kachnám můžeme nabídnout přirozenější potravu jako jsou semena, oves, kukuřice a hrášek, nebo kousky ovoce. Tyto potraviny jsou pro kachny zdravější a poskytují jim živiny potřebné k jejich přirozenému růstu a vývoji​​. V každém případě je třeba myslet na to, že kachny každý den krmí desítky lidí, a tak to s množstvím podávaného krmiva nelze přehánět.

Zdroje:

Chowdhury, S., Smith, T., Boermans, H., Sefton, A., Downey, R., & Woodward, B. (2005). Effects of feeding blends of grains naturally contaminated with Fusarium mycotoxins on performance, metabolism, hematology, and immunocompetence of ducklings.. Poultry science, 84 8, 1179-85 . https://doi.org/10.1093/PS/84.8.1179.

Chapman, R., & Jones, D. (2009). Just Feeding the Ducks: Quantifying a Common Wildlife-human Interaction. Sunbird: Journal of the Queensland Ornithological Society, 39, 19-28.

What is Angel Wing Syndrome? [online]. 2016, 1 [cit. 2024-02-28]. Dostupné z: https://naturemuseum.org/2016/05/what-is-angel-wing-syndrome/

Štěpařová, T. 2019 Krmení pečivem je pro labutě či kachny nebezpečné, přineste radši hrách nebo salát, radí ornitoložka  Lidovky.cz [online]. 2019, 1 [cit. 2024-02-28]. Dostupné z: www.lidovky.cz

01/03/2024

Autor: Mgr. Eva Šťastná
Kategorie: Magazín | Welfare | Zdraví

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři