Muskův Neuralink obviněn z týrání zvířat

Millionář Elon Musk a jeho společnost Neuralink čelí potížím poté, co Federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) identifikoval problémy s bezpečností v jejich kalifornské laboratoři. Tato laboratoř byla místem pro experimenty na zvířatech, které měly připravit půdu pro schválení lidských testů.

V průběhu inspekce v červnu loňského roku na University of California, Davis, která hostila Neuralinkův výzkumný tým, agentura odhalila řadu problémů, zahrnujících nedostatky v dokumentaci a kontrolách kvality. FDA schválila žádost o lidské testy Neuralinku před provedením této inspekce.

Mezi nalezené problémy patří chybějící kalibrační záznamy pro některé experimenty a absenci záznamu o monitorování vitálních funkcí u jiného výzkumu. Podobná inspekce v zařízení Neuralinku v Texasu však žádné problémy nenalezla.

Neuralink prováděl experimenty na různých zvířatech, včetně opic, prasat, ovcí, myší a potkanů. Nedávno zveřejněná zpráva o inspekci přichází po oznámení Elona Muska, že první osoba, která dostala implantát od Neuralinku, se prý zotavila a dokáže ovládat myší kurzor pomocí své mysli.

Obvinění z neúčelných a krutých experimentů

V reakci na tyto události podal Výbor lékařů za odpovědný lékařský výzkum žalobu na University of California, Davis, kvůli nedostatečnému poskytnutí záznamů a fotografií z experimentů podle kalifornského zákona o veřejných záznamech. Tato organizace také obvinila Neuralink z neúčelných a krutých experimentů s mozkovým rozhraním na opicích.

FDA nyní zjišťuje, zda byl proces schvalování lidských testů Neuralinku správný a zda byly všechny bezpečnostní normy dodrženy. Problémy identifikované při inspekci se zdají vážné, ale pravděpodobně nestačí k tomu, aby vyvolaly nejvyšší stupeň inspekce a následné sankce ze strany FDA.

Neuralink je pod tlakem kvůli obviněním ze zanedbávání péče o zvířata během experimentů a několika incidentům, kdy zvířata utrpěla nemalé bolesti a zbytečně zemřela. Ačkoli Musk tvrdí, že jeho technologie může pomoci lidem s paralýzou ovládat zařízení myslí, kontroverze ohledně etiky a bezpečnosti experimentů stále rostou.

Přestože Neuralink neodpověděl na otázky týkající se inspekce FDA, Musk oznámil, že první pacient s implantátem se zotavuje dobře. FDA zatím nevydala oficiální hodnocení závažnosti problémů zjištěných při inspekci. Ryan Merkley, ředitel výzkumného výboru pro odpovědný lékařský výzkum, tvrdí, že FDA měla provést inspekci dříve, již na začátku výzkumu, s ohledem na obavy organizace, které byly vzneseny měsíce před schválením lidských testů.

Výbor lékařů za odpovědný lékařský výzkum podal stížnost na Neuralink kvůli porušení pravidel o ochraně zvířat jak u USDA, tak u FDA. Ačkoliv USDA uvedlo, že nenašlo žádná další porušení pravidel ohledně výzkumu na zvířatech, kromě incidentu z roku 2019, FDA bude nadále sledovat bezpečnost lidí účastnících se studie o implantátu od Neuralinku.

Kontroverzní situace kolem Neuralinku zdůrazňuje nutnost pečlivého dodržování standardů a etických zásad v oblasti výzkumu na zvířatech a při testování nových lékařských technologií na lidech.

Zdroje:

HESS, P. 2024. FDA finds potential safety problems at Elon Musk’s Neuralink lab in California where researchers performed Frankenstein experiments on monkeys. Daily Mail. 29. 2. 2024 [cit. 2024-03-01]. Dostupné z: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-13141177/elon-musk-neuralink-fda-animal-experiments-california-university.html

04/03/2024

Autor: Mgr. Ondřej Cvejn
Kategorie: Magazín | Welfare | Zdraví

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři