Jaký pes je pro vás ten pravý?

Plánujete si pořídit domácího mazlíčka? Rozhodli jste se pro psa? Pokud jste na obě otázky odpověděli ANO, je tento článek přímo pro vás!
V tomto článku se dozvíte, jaké skupiny plemen existují a proč je důležité zamyslet se, které plemeno se k vám a vašemu živonímu stylu hodí. Dozvíte se hlavní rozdíly mezi pohlavími a jejich specifika. Vybrat si štěně, nebo dospělého psa? Odkud si psa pořídit a na co si při výběru dát pozor?

Hned na začátku výběru psa je důležité si uvědomit, jaký máte vy sami životní styl. Jste vášnivý sportovec a chcete parťáka na túry, běh, kolo nebo naopak rádi relaxujete v pohodlí domova a hledáte parťáka, co vás aspoň dvakrát denně vytáhne na procházku? Jste něco mezi, máte rádi procházky do přírody, nikam se neženete a rádi byste měli čtyřnohého přítele s sebou? To jsou opravdu velmi důležité otázky, které když si promyslíte a zodpovíte pravdivě, vám pomohou vybrat psa přesně pro vaši osobnost.

Plemeno

Jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru psa. Základem je seznámit se s povahou, chováním a nároky plemen, které se vám líbí. To vám plemeno přiblíží a budete si jistější, zda je konkrétní rasa psa vhodná pro vás. Každé plemeno je speciálně vyšlechtěno a je dobré jejich předpoklady využít. Pokud chcete dělat psí sporty, vyberte si plemeno, které pro ně má vlohy a naopak, pokud nechcete příliš aktivního psa, prohlédněte si například kategorii společenských plemen. Když při výběru vhodného plemene uděláte chybu, zvýšíte riziko nespokojenosti a nenaplnění očekávání jak ze strany vás, tak ze strany vašeho budoucího psa.

Dle Mezinárodní kynologické federace (FCI) bylo k 6. dubnu 2021 uvedeno 354 uznaných plemen psů. Pro lepší přehlednost se plemena se dělí do následujících 10 skupin.

FCI I. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

FCI II. Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

FCI III. Teriéři

FCI IV. Jezevčíci

FCI V. Špicové a plemena primitivní

FCI VI. Honiči a barváři

FCII VII. Ohaři

FCI VIII. Slídiči, retrívři a vodní psi

FCI IX. Společenská plemena

FCI X. Chrti

Pokud vás některé skupiny zaujaly, najděte si konkrétní plemena a dohledejte si více informací.

Chovatelská stanice

Vybrali jste si konkrétní plemeno? Skvěle! Nyní je vhodné zapátrat po chovatelských stanicích vybraného plemene a když vás nějaká zaujme, domluvte si v ní návštěvu. Poznáte jak psí rodiče vašeho potenciálního štěněte, a tak i plemeno samotné, zároveň i prostředí, do kterého se narodí a bude vyrůstat, než si ho odvezete. Podmínky, ze kterých štěně pochází zásadně ovlivní celý život psa, a proto je klíčové najít kvalitní chovatelskou stanici.

Většina chovatelských klubů má webové stránky a na nich naleznete přehled chovatelských stanic vybraného plemene. Dohledáte tam i další informace o plemeni, včetně standardu plemene, tedy jak má správný zástupce svého plemene vypadat, případně i informace o kynologických aktivitách, který daný klub organizuje. 

Štěně nebo dospělý jedinec

Když si pořídíte štěně, můžete si ho vychovat zcela dle vašich představ. Uvědomte si však, že štěně potřebuje spoustu vašeho času. Je potřeba počítat s možností, že si budete muset udělat volno minimálně první měsíc od přivezení štěněte k vám domů. Štěně v tomto období potřebuje 5-6x denně krmit. Také potřebuje venčit několikrát denně, aby se naučilo vyprazdňovat venku a neměli jste problém s nežádoucí eliminací u vás doma. Musíte ho naučit vše od úplných základů. Nejste-li zkušení kynologové, je vhodné najít si ve vašem okolí kynologický klub a přihlásit se na lekce základní poslušnosti (pozn. záleží na plemeni), případně si najít soukromého trenéra psů. To, co podchytíte v raném věku štěněte, vám usnadní společný život, a nebudete pak muset v dospělosti řešit problémové chování a složitě psa převychovávat.

Štěně bychom tedy doporučili člověku, který má více času, trpělivost, důslednost, bude se o štěně s láskou starat, přežije pár rozkousaných bot a bude zapálený do výchovy a sbírání nových kynologických informací.

Jaké benefity má dospělý pes? Zpravidla ho nemusíte častokrát za noc venčit, nemusíte ho krmit několikrát denně. Většina majitelů krmí dospělé psy dvakrát denně, tedy ráno a večer. Dospělý pes by měl již znát hlavní pravidla a v podstatě umět veškeré základy. Nevýhodou ale například je, že nemusíte znát původ psa a jeho minulost, která ho může výrazně ovlivňovat. Dospělý pes je vhodný k lidem, kteří si nejsou jistí ve výchově štěněte a rádi by už staršího psa, kterého ale i tak novým kouskům naučí! Dospělí psi jsou také vhodní pro starší lidi, a to zejména plemena menšího vzrůstu.

Fena nebo pes

Feny jsou zpravidla ochotnější, milejší, citlivější, věrnější. Psi jsou spíše dominantní, ale najdou se i výjimky. Feny přibližně dvakrát ročně hárají, takže v tuto dobu musíte dávat pozor na jiné psy. V období hárání je i riskantní nechat fenu venku na zahradě samotnou, neboť psi jsou schopni přeskočit plot, aby se k feně dostali. U psů hárání řešit nemusíte, i když to není zcela pravda. Psi hárající feny cítí a mohou za nimi utíkat. Jsou také méně ovladatelní v přítomnosti hárající feny. Fena při venčení močí zpravidla jednou, výjimkou může být období hárání. Psi značkují, takže počítejte se zastavováním každých pár metrů. Kastrace je možnost u obou pohlaví, která má výhody i nevýhody. Rozhodně by však neměla nahrazovat zanedbanou výchovu či být řešením poruchy chování. Tímto tématem se budeme podrobněji zabývat v jednom z následujících článků.

Pes s průkazem původu nebo pes z útulku

U psa z chovatelské stanice a s průkazem původu, máte jistotu jeho minulosti. Víte odkud pes pochází, znáte jeho rodiče, prarodiče, a vlastně celý rodokmen. Vidíte, v jakých podmínkách vyrůstá a jak je s ním zacházeno. Znáte zdravotní stav štěňat i jejich rodičů. Některé zdravotní testy jsou u konkrétních plemen povinné, protože každé plemeno má určité genetické předpoklady k některým typům onemocnění. A právě tyto testy by jejich výskyt měly pomoci eliminovat (pozn. obvykle se dozvíte na webových stránkách chovatelského klubu daného plemene).

Pokud nechcete štěně, a více by vám vyhovoval dospělý pes, je vhodnou cestou vzít si psa z útulku, nebo od jiných organizací zabývající se záchranou opuštěných, toulavých nebo týraných psů. V tomto případě uděláte dobrou věc a dáte šanci na nový domov psovi, který doposud v životě neměl štěstí. Není však pravidlem, že v útulku nebo dočasné péči neseženete štěně. Jsou sice rychle pryč, ale bývají tam také.

Nikdy si ale neberte štěně z množírny! Tu obvykle poznáte tak, že vám nechtějí ukázat rodiče štěněte, podmínky, ve kterých štěně vyrůstá, chtějí vám ho předat někde mimo místo chovu, zpravidla na parkovišti, řeknou vám, že nemá průkaz původu, ale je čistokrevný. Tohle prosím nepodporujte! Ideálně si pořiďte štěně s průkazem původu, nebo zachraňte psa z útulku, či dočasné péče.

Více o tom, jak takovou množírnu poznat se již brzy dozvíte v našem dalším článku.

Chov doma nebo na zahradě

Toto téma je spojeno s výběrem plemene. Budete-li mít psa výhradně na zahradě, je důležité, aby plemeno, které si zvolíte, bylo vhodné pro venkovní chov. Samozřejmostí je zajistit dostatek pitné vody, která bude v zimě zabezpečena proti zamrznutí, a také bouda, do které nebude foukat a bude zabezpečovat, aby byl pes v teple a suchu. Výhodou je, že má pes volný pohyb, může se jít kdykoliv vyvenčit bez vaší asistence a vy máte domov bez chlupů. Ale pozor, i pes na zahradě potřebuje vaši pozornost, lásku, procházky a tréninky. Také jste podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, povinni učinit opatření proti úniku psa z vašeho pozemku.

Pokud chcete psa domů, musíte myslet na pravidelné venčení, procházky a větší úklid kvůli chlupům. U psů, co žijí doma, musíte myslet také na jejich oblékání při poklesu teploty, protože jsou zvyklí na pokojovou teplotu, ve které tráví větší část dne, a nejsou přizpůsobení do zimy, jako psi, kteří žijí celoročně venku. Výhodou je, že máte psa stále u sebe a on vás.

A na závěr nejdůležitější pravidlo – každý pes potřebuje váš čas, lásku a péči. Uvědomte si to již před samotným pořízením psa. Pokud nejste psovi schopni zabezpečit podmínky odpovídající povaze, chování a nárokům daného plemene, pořízení odložte nebo se pokuste vybrat jiné plemeno, které bude odpovídat vašim možnostem.

Věříme, že jsme vám alespoň částečně předali základní informace a přispěli k úspěšnému výběru psa. Přejeme vám, ať vám to s novým čtyřnohým parťákem vyjde a užijete si spoustu společných zážitků.

Zdroje:

http://www.fci.be/en/

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-246

https://www.cmku.cz/cz

02/12/2021

Autor: Bc. Tereza Blaťáková
Kategorie: Psi a kočky

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři