Epilepsie u psů

Toto poměrně rozšířené onemocnění se může vyskytnout u psů různých plemen a věkových skupin, ačkoliv některá plemena jsou náchylnější k výskytu epilepsie než jiná. Epileptické záchvaty mohou být pro majitele i psa náročné a vyžadují odbornou veterinární péči. Pochopení příznaků, příčin a možností léčby epilepsie u psů je klíčové pro poskytnutí optimální péče a zlepšení kvality života postiženého zvířete.

Příčiny a projevy epilepsie

Epilepsie u psů představuje celoživotní, nevyléčitelné neurologické onemocnění, které se projevuje opakujícími se epileptickými záchvaty. Epileptické záchvaty, charakterizované náhlým a dočasným narušením mozkové aktivity, mohou postihnout psy v různých věkových skupinách. Epilepsie postihuje přibližně 3 % psů. Některá plemena jsou geneticky predisponována k této poruše, mezi ně patří například bígl, finský špic, belgický ovčák a irský vlkodav. V případě genetické predispozice je důležité, aby majitelé těchto plemen byli ostražití a sledovali příznaky epilepsie. 

Epileptické záchvaty mohou mít různé projevy a různou délku trvání. Méně nebezpečné jsou záškuby obličejových svalů, uší, koutků tlamy nebo končetin. U takovýchto projevů bývá pes většinou při plném vědomí. Závažnějšími a častějšími jsou tzv. grand mal záchvaty, při kterých pes upadne do bezvědomí nebo upadne na zem. Provází ho křeče, může dojít k pomočení a nebo pokálení zvířete. Pes může cvakat zuby a mít pěnu u tlamy. 

Co dělat při záchvatu?

V případě, že sledujete začínající záchvat, odstraňte okamžitě z blízkosti psa veškeré předměty, o které by se při záchvatu mohl poranit a přemístěte jej z gauče, postele nebo balkónu na bezpečné místo. Buďte opatrní, abyste se vyhnuli případnému pokousání během záchvatu. Dále vypněte ostré světlo, ztlumte hlasitou hudbu, televizi nebo cokoliv, co vydává nadměrný hluk. Psa uklidněte hlasem, promluvte na něj a snažte se ho uklidnit. Pokud se jedná o opakované záchvaty, je vhodné mít doma po předchozí konzultaci s veterinárním lékařem nachystané čípky s rektálním aplikátorem na utlumení křečí.

Pokud se jedná o silnější záchvat, volejte neprodleně veterináře!

Po skončení epileptického záchvatu mějte psa na očích a kontrolujte ho. Pes bude unavený a dezorientovaný, nechte ho odpočinout nebo prospat. O celém průběhu záchvatu je vhodné vést si videozáznam a frekvence a délky záchvatů si zapisovat pro pozdější konzultaci s veterinárním lékařem. 

Při prvním prodělaném záchvatu kontaktujte ihned svého veterinárního lékaře a domluvte se na vyšetření a nasazení vhodné medikace na epilepsii.

Co nikdy nedělat?

Nic do tlamy psovi nevkládejte. Nevytahujte psovi jazyk, opravdu mu nezapadne a mohl by vás pokousat. Pes ve vás potřebuje mít oporu a pokud je při vědomí, určitě mu nepomůže, když budete panikařit. Psa tím akorát znervózníte. 

Diagnostika epilepsie

Pro diagnostiku epilepsie neexistuje žádný dostupný test, jedná se totiž o vylučovací diagnózu. Je potřeba vyloučit všechny ostatní příčiny záchvatů. Probíhá tedy na základě klinického a neurologického vyšetření psa. Psovi se odebere a analyzuje krev, vyšetří moč, zhotoví RTG hrudníku a břicha a lze udělat také magnetickou rezonanci mozku. V případě, že na základě těchto vyšetření vyloučíme ostatní příčiny záchvatů, můžeme psa označit za idiopatického epileptika.

Léčba epilepsie

Jak upozorňuje MVDr. Vladimír Štěpánek, epilepsie není léčitelná, a proto je léčba založená pouze na doživotním podávání antiepileptik (tedy léků, které tlumí neurologické potíže v mozku). Cílem léčby je tedy minimalizovat počet záchvatů v průběhu života psa. Důležité je, aby hladina medikamentu v krvi byla dlouhodobě udržována na určité hladině, a proto je zásadní pravidelné opakované podávání léků. 

Mezi nejčastěji používané medikamenty patří přípravky s účinnou látkou phenobarbital, který se podává dvakrát denně. Dále se používá brom, který v těle zůstává dlouhou dobu, a tak stačí, aby se podával pouze jedenkrát denně. Diazepam je velmi účinným medikamentem, nicméně se z těla rychle vylučuje a psi se stávají na lék rychle imunní. Používá se proto pouze při záchvatu k jeho zastavení. Diazepam lze aplikovat veterinárním lékařem injekčně, ale je účinný i při podávání per rektum jako čípky, které vám může veterinární lékař předepsat pro domácí použití.

Zdroje:

BERENDT, Mette, et al. 2007. Premature death, risk factors, and life patterns in dogs with epilepsy. Journal of Veterinary Internal Medicine, 2007, 21.4: 754-759.

CHARALAMBOUS, Marios; BRODBELT, David; VOLK, Holger A. 2014. Treatment in canine epilepsy–a systematic review. BMC veterinary research, 2014, 10.1: 1-24.

DE RISIO, Luisa, et al. 2015. International veterinary epilepsy task force consensus proposal: diagnostic approach to epilepsy in dogs. BMC veterinary research, 2015, 11: 1-11.

LÖSCHER, Wolfgang. 2022. Dogs as a natural animal model of epilepsy. Frontiers in veterinary science, 2022, 9: 928009.

ŠRENKOVÁ, Anna. 2023. Epilepsie u psa i kočky [online]. 2023-10-20. [cit. 2023-12-5]. dostupné online

ŠRENKOVÁ, Anna. 2021. Epileptický záchvat u psa i kočky, křeče [online]. 2021-3-1. [cit. 2023-12-5]. dostupné online

WESSMANN, A., et al. 2014. Evaluation of quality of life in dogs with idiopathic epilepsy. Journal of Veterinary Internal Medicine, 2014, 28.2: 510-514.

Co dělat při záchvatu?. 2023. Veterinární klinika Yorica [online]. 2023. [cit. 2023-12-5]. dostupné online

11/12/2023

Autor: Mgr. Eva Šťastná

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři